Rok 2018

SPARKcamp #17

22 luty 2018

Marcin Zgórski

Trzynaście lat w branży reklamowej. Doświadczenia zdobywał w kameralnych studiach graficznych jako osoba odpowiedzialna za kontakty z klientami, a także w korporacji obsługującej marketingowo największe marki obecne na polskim rynku. Współzałożyciel Rio Creativo - słupskiego studia brandingowego, które łącząc design z myśleniem strategicznym, wyspecjalizowało się w brandingu miejsc. Najnowszym przykładem jest system identyfikacji wizualnej Koszalina. Wcześniej Rio Creativo pracowało między innymi ze Słupskiem, gminą Sierakowice, Kępicami czy Ustką. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Psychologię Reklamy na Uniwersytecie Warszawskim.


TEMAT: Miasto to nie firma ale też potrzebuje brandingu.

Pomimo wielu podobieństw przeprowadzenie skutecznego rebrandingu miasta czy gminy wymaga zupełnie innego podejścia niż budowanie wizerunku przedsiębiorstwa. Jednostki samorządu terytorialnego są złożonymi, wielopłaszczyznowymi organizmami, w których ścierają się interesy licznych grup ludzi, czasami nie do pogodzenia. Prelekcja będzie poświęcona temu jak przeprowadzić rebranding miasta czy gminy w taki sposób aby wyjść z tego zwycięsko i według jakich kryteriów to zwycięstwo oceniać.

Marta Jakubek

Project Manager w firmie Xi4G we Wrocławiu. Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania pisarka. Zajmuje się kreatywnym pisaniem i tłumaczeniami. Obecnie pracuje na stanowisku biznesowym, które pozwala rozwijać kontakty z klientami, a także prezentować im atrakcyjną i nowoczesną ofertę aplikacji mobilnych mCommerce w Xi4G.


TEMAT: Potencjał biznesowy technologii Rozszerzonej Rzeczywistości na urządzenia mobilne.

Prelekcja zaprezentuje technologię wykorzystywaną przez firmę Xi4G. Rozszerzona Rzeczywistość (Augmented Reality) to najnowszy trend na globalnym rynku zakupów internetowych. Aplikacje mobilne prezentujące produkty jako interaktywne modele 3D stanowią atrakcyjną opcję dla klientów, którzy mogą oglądać produkty bez wychodzenia z domu, oglądać je w dowolnym miejscu, a potem swobodnie dokonywać zakupów. Użytkownicy w każdej chwili mogą robić zdjęcia z interaktywnymi modelami i dzielić się nimi w mediach społecznościowych. Rozszerzona Rzeczywistość będzie wkrótce obecna w różnych gałęziach gospodarki, prelekcja więc poświęcona będzie wszechstronnemu zastosowaniu, jakie znajduje AR w aplikacjach mobilnych i które oferuje firma Xi4G.

Dariusz Łydziński

Od ponad 17 lat zajmuje się zawodowo szeroką problematyką systemów bezpieczeństwa oraz praktyką utrzymania ciągłości działania, w tym zarządzania ryzykiem. Specjalizuje się w szczególności w rozwiązaniach e-security. Realizował złożone projekty zabezpieczania danych wagi państwowej, obsługując procesy funkcjonowania systemów łączności, a także bezpieczeństwa informacji w kontekście ochrony funkcjonalności wysoce zaawansowanych sieci oraz systemów teleinformatycznych i telekomunikacyjnych. Równolegle z pracą zawodową z zaangażowaniem realizuje projekty z zakresu bezpieczeństwa na rzecz biznesu, jak również na zlecenia administracji publicznej. Audytor systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. Prelegent na wielu konferencjach i trener z wieloletnią praktyką.


TEMAT: Cyberbezpieczeństwo - jak ustrzec się przed zagrożeniami

Dariusz Łydziński opowie uczestnikom spotkania, jak zaplanować i wdrożyć dobre praktyki zapobiegania nadużyciom teleinformatycznym w organizacji. W swoim wystąpieniu podpowie, jak identyfikować zagrożenia pochodzące z cyberprzestrzeni oraz jak reagować na incydenty naruszenia bezpieczeństwa teleinformatycznej infrastruktury. Na konkretnych przykładach pokaże że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacji i systemów do ich przetwarzania nie jest skomplikowana technologia, lecz czynnik ludzki. Równoważnym, jeśli nie ważniejszym, według prelegenta, elementem bezpieczeństwa informacji jest nadzór przełożonych i stała kontrola przestrzegania ustalonych zasad bezpieczeństwa. Na prostych przykładach pokaże, jak łatwo osoby nieuprawnione mogą wejść w posiadanie cudzych informacji tak fizycznych jak i wirtualnych, jeśli w firmie nie ma odpowiednich procedur i nadzoru.

Rok 2017

SPARKcamp #16

26 października 2017

Marek Skrzypkowski

Pracuję jako inżynier kontroli jakości oprogramowania – w skrócie software tester. Z firmą GlobalLogic związany jestem już prawie 2 lata. Wcześniej pracowałem jako hardware tester w serwisie laptopów ASUS. Wyznaję zasadę „carpe diem”, czyli „chwytaj dzień”, a najlepiej chwyta się taki dzień z przyjaciółmi! Lubię zwiedzać nowe miejsca i poznawać nowe rzeczy. Jestem otwarty na świat i mam nadzieję że świat się zrewanżuje .


TEMAT: Leonardo da Vinci – przykład pracownika branży IT?

Leonarda nie trzeba nikomu raczej przedstawiać. Jest to postać, która wyprzedziła swoje czasy. Posiadał genialny, a przede wszystkim wszechstronny umysł. A co jeżeli urodziłby się w naszych czasach? Czy pracowałby w branży IT? Jeżeli tak, to na jakim stanowisku? Testera? Developera? Menadżera? A może na każdym jednocześnie? Jaki miałby stosunek do Agile? Jakie miałby podejście do prowadzenia projektu? Hmmm... Rodzi się wiele pytań! A będzie ich jeszcze więcej.


Karolina Maj

MBA, Team Leader, Business Coach Kreatywny lider z dużą dozą empatii, determinacji i pozytywnego nastawienia. Od 19 roku życia związana z polskimi mediami jako redaktor i specjalista ds. PR. W 2011 roku założyła własną Agencję Marketingową, którą z powodzeniem prowadziła przez 5 kolejnych lat. Od marca 2017 roku związana z projektem Google Internetowe Rewolucje, jako lider zespołu oraz konsultant ds. marketingu internetowego. Wcześniej współpracowała z takimi firmami jak: 4fun.tv, VIVA Polska, Jetix Europe Ltd., ATM Group, Magazyn Twój Film. Swoje bogate doświadczenie podpiera obszerną wiedzą zdobytą na czterech kierunkach studiów oraz w trakcie licznych szkoleń. W 2016 roku odebrała dyplom Master of Business Administration, przyznany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Więcej na www.karolinamaj.pro

Zofia Mazurek

Specjalista ds. brandingu, rozumianego kompleksowo. Designer komunikacji niezależnie od kanału percepcji. Twórca wizerunków marek w każdym wymiarze. Wszystko po to aby, być może właśnie Twoje pomysły nie tylko wyglądały dobrze, brzmiały ciekawie i prezentowały się interesująco, ale przede wszystkim niosły za sobą historię. No i co najważniejsze, aby wykorzystywały potencjał Internetu. I z tym właśnie założeniem doradza w temacie marketingu internetowego w projekcie Google Internetowe Rewolucje.


TEMAT: Test My Site.

Czy ktoś z Was lubi kiedy strona, która odwiedza w internecie wolno się ładuje? Zdaje się że nie, prawda? Podobnie uważa większość internautów. Jeśli strona ładuje się wolno traci zainteresowanie użytkowników i to tych najcenniejszych, bo potencjalnie bardzo chętnych do kontaktu z nami. Okazuje się też, że w tej sytuacji chodzi dosłownie o sekundy. Jak sprawdzić szybkość ładowania się własnej strony za pomocą nowej wersji bezpłatnego narzędzia Test My Site przygotowanego przez Google pokaże Karolina Maj i Zofia Mazurek.

SPARKcamp #15

08 czerwca 2017

Karolina Maj

MBA, Project Manager, Business Coach. Kreatywny lider z dużą dozą empatii, determinacji i pozytywnego nastawienia. Od 19 roku życia związana z polskimi mediami jako redaktor i specjalista ds. PR. W 2011 roku założyła własną Agencję Marketingową, którą z powodzeniem prowadziła przez 5 kolejnych lat. Od marca 2017 roku związana z projektem Internetowe Rewolucje, jako lider zespołu oraz konsultant ds. marketingu internetowego. Wcześniej współpracowała z takimi firmami jak: 4fun.tv, VIVA Polska, Jetix Europe Ltd., ATM Group, Magazyn Twój Film. Swoje bogate doświadczenie podpiera obszerną wiedzą zdobytą na czterech kierunkach studiów oraz w trakcie licznych szkoleń. W 2016 roku odebrała dyplom Master of Business Administration, przyznany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.


TEMAT: Bądź dostępny dla użytkowników lokalnych - Google Moja Firma

Dla każdej firmy ważne jest to czy potencjalni klienci są w stanie znaleźć jej ofertę w sieci. Przedsiębiorcom, którzy działają na rynku lokalnym i chcą trafić do swoich klientów będących w okolicy, widoczność zapewni skorzystanie z bezpłatnej usługi Google Moja Firma. W jaki sposób zrobić to dobrze, by osiągnąć jak najlepsze efekty, pokaże Karolina Maj, doradca Internetowych Rewolucji.


Damian Brzoskowski

Moją wielką pasją stało się programowanie. Python okazał się moją bazą, na której buduję swoją wiedzę. Na co dzień pracuję w STX Next w projekcie opartym na Django, a po pracy jeśli nie robię własnych projektów to bardzo lubię esport. Kręci mnie tworzenie nowych rzeczy i funkcjonalności. To jest to, co daje mi największą przyjemność z programowania

Paweł Kowalski

Zawód wyuczony ekonomista, zawód wykonywany programista. Oba kręgi zainteresowań łączą się w mojej największej pasji: e-biznesie. Pythona odkryłem jakiś czas temu biorąc udział w warsztatach PyPiła, organizowanych przez firmę Stx Next, w której teraz pracuję. Moim zdaniem branża IT pozwala się realizować i jest źródłem nieskończonej ilości pozytywnych historii programistów. Moja historia jest jedną z nich.


TEMAT: B Django + Heroku - poradnik leniwego programisty

Heroku - jedno z rozwiązań chmurowych, które może pochwalić się swoim długim stażem na tym rynku. Django - Framework języka Python pozwalający budować zaawansowane aplikację w szybkim tempie. Celem prezentacji jest pokazanie jak te elementy ze sobą połączyć.

Andrzej Piasecki

Programista od urodzenia. Tworzył zaawansowane efekty graficzne w asemblerze zanim zrobił prawo jazdy. Przez długi czas związany z demosceną Amigi. Od trzech lat wraz z grupą fascynatów IT rozwija w Szczecinie firmę Teonite. Aktualnie zafascynowany możliwościami uczenia maszynowego.


TEMAT: Jak zrobić coś z niczego czyli poprawa jakości obrazu przy użyciu sieci neuronowych.

Opowiem jak przy pomocy konwolucyjnych sieci neuronowych można powiększyć zdjęcie lepiej niż Photoshop a także jak pozbyć się artefaktów kompresji JPEG

SPARKcamp #14

27 kwiecień 2017

Hubert Butrynowski

Absolwent Politechniki Koszalińskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Od 2001 roku zawodowo związany z informatyką. W ZETO Koszalin Sp. z o.o. zatrudniony początkowo jako młodszy programista, następnie jako projektant i zastępca kierownika Działu. Zarządza zespołem programistów, testerów, wdrożeniowców, oraz pracą helpdesku. Certyfikacje Project Manager – PRINCE2 Foundation.


TEMAT: Elektroniczne ID jako źródło cyfrowej tożsamości.

Prezentacja będzie zawierać krótką informację na następujące tematy:
1. Jak jest zbudowany zaawansowany technologicznie dokument z warstwą elektroniczną
2. Jak ma być zbudowany polski elektroniczny dowód osobisty (eID) od roku 2019, jakie dane będzie zawierać oraz jakie funkcjonalności będzie oferować
3. W jaki sposób można wykorzystać dane zawarte w dokumentach – krótka prezentacja urządzenia firmy Gemalto wraz z oprogramowaniem służącym do weryfikacji dokumentów i danych osób (w tym danych biometrycznych).

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Suszyński

Profesor Zbigniew Suszyński uzyskał tytuł zawodowy inżyniera oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie elektronika a tytuł profesora otrzymał w dziedzinie nauk technicznych. Od 1991r. związany z Politechniką Koszalińską. Pełnił funkcje prodziekana na WEiI oraz prorektora PK. Był kierownikiem pięciu projektów badawczych i promotorem pięciu zakończonych przewodów doktorskich w dyscyplinie elektronika i informatyka. Był wiceprezydentem International Microelectronics and Packaging Society (Poland Chapter). Odznaczony m.in. imiennym medalem Politechniki Gdańskiej. Organizował konferencje międzynarodowe i krajowe. Opublikował dwie monografie, ponad 150 artykułów naukowych, dwa patenty. Jest recenzentem wielu czasopism i członkiem komitetów naukowych konferencji międzynarodowych. Wygłaszał referaty zaproszone m.in. w Fraunhofer Institute w Chemnitz (Niemcy) oraz prowadził szkołę modelowania dynamicznych procesów termicznych (EurosimE 2014). Założył i kieruje Zakładem Systemów Multimedialnych i Sztucznej Inteligencji na WEiI PK. Powołał kilka specjalności na kierunku Informatyka na WEiI PK. Jest producentem urządzeń medycznych oraz oprogramowania specjalistycznego. Aktualne obszary zainteresowań: Przetwarzanie informacji, techniki wizualizacji informacji, przetwarzanie obrazów, termowizja aktywna, wczesna diagnostyka nowotworów i stanów przednowotworowych śluzówki.


TEMAT: Eksploracja danych. Przykłady zastosowań w medycynie.

1. Dane, informacja, wiedza i mądrość - wielkość zasobów a złożoność semantyczna
2. Rodzaje danych, wektor cech, brak danych i dane odstające, ortogonalność, kowariancja, korelacja
3. Znaczenie wybranych transformat w eksploracji danych
4. Predykcja, rozpoznawanie, diagnostyka
5. Eksploracja danych w diagnostyce medycznej - przykłady


Michał Michalski

Kulturoznawca, miłośnik dobrej literatury i równie dobrych kebabów. Zamiast dzielić czas na książki i startupy cały marnuje na startup książkowy.

Tomasz Stachewicz

Z wykształcenia fizyk, z powołania i zawodu programista. Od 2011 roku prowadzi swoją firmę software'ową, Rebased. Chwile z dala od komputera i lutownicy spędza trenując crossfit, jeżdżąc motocyklem i próbując kolejne whisky.


TEMAT: BookRage - jak zmieniliśmy rynek wydawniczy po godzinach.

Historia BookRage, wraz ze stojącą za tym motywacją, rozwiązaniami technologicznymi i trudnościami z jakimi musieliśmy się uporać. Jak wyglądała sytuacja z ebookami w Polsce w roku 2013 kiedy startowaliśmy. Dlaczego polski rynek pod względem wydawania i sprzedawania ebooków jest jednocześnie trudny jak i obiecujący. I wreszcie jak zmieścić software działającego startupu w raptem kilkuset liniach kodu.

SPARKcamp #13

23 luty 2017

Radosław Wojciechowski

Inżynier kontroli jakości oprogramowania - entuzjasta Agile oraz SCRUM. Od 5 lat zdobywa doświadczenie w firmie Globallogic, pracując w międzynarodowych projektach. Fan polskiej kuchni oraz gier planszowych.


TEMAT: Inteligentne maszyny. Szansa czy zagrożenie ?

Od lat futurolodzy zajmowali się sztuczną inteligencją, buntem maszyn oraz szansami związanymi z rozwojem technologii. Wiele projektów oraz inicjatyw wskazuje, że świat znany z książek sci-fi już jest obok nas. Czy ludzie odnajdą się w świecie robotów...a może zostaną nimi zastąpieni?

Krzysztof Kuczkowski

Od 10 lat zajmuje się marketingiem internetowym. Absolwent Politechniki Poznańskiej, inżynier z kreatywnym zacięciem. Twórca marki Kreatik. Aktualnie zajmuje się rozwojem Inżynierii Marketingu, której celem jest wspieranie przedsiębiorców we wdrażaniu narzędzi informatycznych wspierających marketing oraz sprzedaż w internecie. Na co dzień śledzi trendy oraz technologie internetowe i chętnie wdraża te rozwiązania w realizowanych projektach. W wolnym czasie trenuje crossfit i startuje w biegach ekstremalnych.


TEMAT: Jak zdobywać potencjalnych klientów przez stronę www.

Po wielu godzinach pracy oddajesz swoją dopieszczoną stronę firmową do użytku. Content jest dopięty na ostatni guzik. Masz świetnie dopracowane opisy produktów, które oferujesz. Zaczynasz budować ruch na swojej stronie. Czekasz na pierwsze zapytania ofertowe, ale nic się nie dzieje... Co poszło źle?! Zaczynasz główkować co możesz zrobić, aby lepiej pozyskiwać potencjalnych klientów z wykorzystaniem narzędzi internetowych. Jeśli podobne myśli chodzą Ci po głowie to ten temat z pewnością jest dla Ciebie. Podczas spotkania opowiem jakie konkretne działania możesz podjąć i jakie narzędzia wykorzystać, aby budować dobre relacje z odwiedzającymi Twoją stronę i w jaki sposób sprawić, aby stali się Twoimi klientami. Do zobaczenia!

Maksymilian Górski

Urodzony i wychowany w Koszalinie, jest dumnym absolwentem Technikum Elektronicznego. Od ponad 16 lat mieszka we Wrocławiu gdzie studiował elektronikę na Politechnice Wrocławskiej i obronił doktorat z telekomunikacji. Specjalizuje się w przetwarzaniu sygnałów akustycznych. Po studiach pracował na Politechnice Wrocławskiej, skąd odszedł w maju 2012 do Dolby Laboratories. Obecnie jest menedżerem zespołu programistów, jego zespół zajmuje się rozwojem aplikacji łączących obiektowe audio z wirtualną rzeczywistością.


TEMAT: Rzeczywisty dźwięk w wirtualnym świecie.

W kinie czy telewizji, audio zawsze zwraca mniej uwagi niż obraz. Nawet wybierając telefon komórkowy, sprawdzamy rozmiar ekranu i rozdzielczość, dużo mniejszą uwagę przykładając do jakości jego dźwięku. Mimo to, w świecie audio wydarzyło się w ostatnich latach wiele interesujących rzeczy. Dobrym przykładem jest rozwój systemów audio stosowanych w wirtualnej rzeczywistości. W wystąpieniu omówię na co wrócić uwagę, gdy nasze oprogramowanie ma przetwarzać dźwięk, jak oszukać uszy, by identyfikowały kierunek przychodzącego sygnału i jak sprawić, by scena dźwiękowa stała w miejscu, gdy ruszamy głową.

Rok 2016

SPARKcamp #12

08 grudnia 2016

Adrian Pakulski

Przedsiębiorca i specjalista ds. SEO z 7-letnim doświadczeniem rynkowym. Od 4 lat właściciel agencji SEO paq-studio i współzałożyciel sklepu internetowego z częściami do motocykli enduro, cross Enduro 7. Absolwent Politechniki Koszalińskiej i Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie na kierunku Marketing Internetowy. Zawodowo związany także z copywritingiem i webmasteringiem. Prywatnie świadomy konsument i patriota gospodarczy.


TEMAT: SEO w służbie małego biznesu. Typowe błędy onsite i offsite, przez które Twoja strona jest nadal poza TOP 10 w Google.

Adrian wskaże na typowe błędy onsite i offsite popełniane przez webmasterów i właścicieli stron internetowych. Wyjaśni dlaczego optymalizacja kodu źródłowego ma kluczowe znaczenie w kontekście pozycjonowania w wynikach organicznych Google. Co dzieli duplikację wewnętrzną od zewnętrznej oraz jakie działania może podjąć mały biznes, aby pozyskać możliwie duży ruch z wyszukiwarki, wykorzystując do tego własne zasoby. Prezentacja skierowana do webmasterów, właścicieli e-commerce, blogerów oraz średniego i małego biznesu.

Adam Bęczkowski

Interesuje się grafiką komputerową od 2006 roku. Ukończył Technikum informatyczne w Koszalinie o specjalizacji Multimedia i grafika komputerowa. Absolwent Instytutu Wzornictwa w Koszalinie o specjalizacji komunikacja wizualna. Od ponad roku właściciel studia projektowego Slice Cube . Adam dodatkowo ćwiczy sztukę walki capoeira, ciekawią go nowinki techniczne oraz uwielbia oglądać reklamy.


TEMAT: Wirtualna fotografia - jak tworzy się wizualizacje 3D?

Adam zaprezentuje nam w jaki sposób tworzony jest cały proces wizualizacji trójwymiarowej, zaczynając od tworzenia obiektów przestrzennych, dodawanie materiałów, wirtualnych kamer i świateł kończąc na finalnej kompozycji obrazu. Wytłumaczy nam również dlaczego technika ta wypiera fotografię tradycyjną.

Remek Ruszczyński

Z wykształcenia Specjalista od Bezpieczeństwa IT, z zawodu Tester Oprogramowania, a hobbystycznie Tester Bezpieczeństwa. Z branżą IT profesjonalnie związany od 2007 roku. W GlobalLogic zajmuje się rozwijaniem frameworków testowych. W wolnym czasie, o ile nie narusza zabezpieczeń jakiejś sieci, psuję i konstruuje. Robota balansującego. IoT do SmartHome. A ostatnio domową sieć komórkową. Zdobyte certyfikaty związane z bezpieczeństwem: Tenable Certified Nessus Auditor (TCNA) oraz Internal Information Security Management System Auditor.


TEMAT: Technologie bezprzewodowe, czy "radiowo" to znaczy "bezpiecznie"?

Wygoda, szybkość wdrożenia, niskie koszty – to zalety technologii bezprzewodowych. Czego wolno legalnie słuchać, jak można słuchać i co można usłyszeć? Co ma ogończa do jaskółki? Czy łączność bezprzewodowa może być jednak bezpieczna i dlaczego zgodnie z CIA nie może :)

SPARKcamp #11

20 października 2016

Robert Król

Od 2008 roku wspiera osoby pragnące robić coś z niczego używając nowych technologii (Spotkania Netcamp, Fundacja Netcamp, Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości). Programuje (prawie dwa lata w IAI S.A., freelance), tworzy startupy (e-faktura, analityka facebook, badanie umiejętności programistycznych na uczelniach informatycznych w Polsce). Od 2014 roku współtworzy inicjatywę skierowaną do najmłodszych – Cyfrowi Wynalazcy. Od ponad roku w ramach tej inicjatywy powstaje fizyczny produkt – zestaw Inteligentne Miasto.


TEMAT: Jak z połączenia arduino i druku 3D wyszedł produkt z którym trafiliśmy na wspieram.to? O technologii i edukacji w Polsce.

Postaram się pokazać jak połączenie pasji do edukacji, chęci połączonej z brakiem głębokiej wiedzy programistycznej oraz możliwości jakie daje druk 3D powstał nierobotyczny zestaw do nauki programowania – Inteligentne Miasto. Jakie trudności związane są z chęcią produkcji, jakie wiążą się z tym koszty i czy lepiej robić to w PL czy Chinach?

Monika Kaczmarek-Śliwińska

Monika Kaczmarek-Śliwińska, dr, adiunkt Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Od 20 lat w sposób naukowy i praktyczny związana z obszarem komunikacji społecznej i public relations. Autorka książek i artykułów, organizatorka konferencji naukowych oraz eventów branżowych. Biegła sądowa z zakresu mediów i komunikacji społecznej. Laureatka nagrody branży public relations PRotony 2013 oraz nagrody Polskiego Stowarzyszenia Public Relations Lew PR 2013. Pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations (2011-2013) oraz przez dwie kadencje była członkinią Rady Etyki Public Relations (2010-2014). Gdy ma czas, bloguje: paczakutek.blox.pl i monikakaczmareksliwinska.natemat.pl. Więcej informacji: www.monikakaczmarek-sliwinska.pl oraz koszalin.academia.edu/MonikaKaczmarekŚliwińska.


TEMAT: Od etykiety po regulaminy zachowań w Internecie – ile swobody, ile wytycznych?

Kilka słów na temat historii, gdy życie w necie było proste i wystarczały zasady etykiety ;) Wiele słów o obecnej sytuacji: jak zmieniły się relacje online? Co oznacza dziś kulturalne zachowanie w Sieci? Czy wiemy jak się zachowywać? Czy znamy oczekiwania pracodawców? Czy sami nie robimy sobie krzywdy? Czy może potrzebujemy regulaminów? Mnóstwo pytań, na które spróbujemy znaleźć optymalne odpowiedzi :)

Adrian Perdjon

Innowator, przedsiębiorca i aktor. Ukończył XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Doświadczony aktor dubbingowy i telewizyjny. Od 2007 zajmuje się animacjami komputerowymi na potrzeby gier, reklam i filmów. Właściciel studia nagrań lektorskich Voiceover.pl; największego w Polsce niezależnego studia animacji Motion Capture Mocap.pl, oraz współzałożyciel Avatar Genies - firmy tworzącej Wirtalnych Aktorów sterowanych mocapem na potrzeby rozrywki i handlu. Członek rady programowej Muzeum Gier Video w Warszawie. Pasjonat nowoczesnych technologii i strzelectwa sportowego. Kochający mąż i tata dwóch urwisów.
Wybrane projekty, które współtworzył: Motion Capture: CD Projekt RED: "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów", "Wiedźmin 3: Dziki Gon". “Shadow Warrior” - Flying Wild Hog, ”Vanishing of Ethan Carter” - The Astronauts, "This War of Mine" - 11Bit.


TEMAT: Podstawy Motion Capture, czyli z czym to się je i jak ugotować samemu w domu.

Adrian zaprezentuje metody przechwytywania ruchu wykorzystywane w wysokobudżetowych projektach, oraz przedstawi narzędzia pozwalające samodzielnie uzyskać zbliżony efekt z wykorzystaniem ogólnodostępnego i niedrogiego sprzętu i oprogramowania. Prezentacja dedykowana pasjonatom gier i animacji 3D.


SPARKcamp #10

09 czerwca 2016

Jakub Nagórski

Rodowity Koszalinianin od 9 lat związany ze rynkiem e-commerce. Manager w sklepie internetowym North.pl . Od początku związany z firmą. Budował ją od podstaw, aż do dnia dzisiejszego. Ekspert w dziedzinie doboru części Agd. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami, oraz zarządzaniu procesowym. W North.pl zajmuje się kreacją nowych produktów, a także rozwojem asortymentu i bazy wiedzy.


TEMAT: Dobrze gdy szef działu IT jest związany bezpośrednio firmą.

Jak zaangażowanie członków IT jest ważne dla rozwoju firmy, i jak to pozytywnie wpływa na elastyczność i mobilność w jej działaniu.

Łukasz Lubosz

Programista mający ponad 16 lat pracy zawodowej za sobą. Kocha rozwiązywanie dziwnych problemów. Architekt oprogramowania, kierownik projektów który nie uznaje Scrum jako metodyki agile. Stara się budować zespoły rzeczywiście zwinne, odpowiedzialne za efekt i rozumiejące całość projektu który rozwijają. Pomimo tego, że od kilku lat piastuje stanowiska menadżerskie cały czas intensywnie zgłębia i testuje nowe technologie. Obecnie dyrektor technologiczny w firmie SkyGate.


TEMAT: Jak nie tworzyć aplikacji.

W prezentacji postaramy się prześledzić jak produkowało się aplikacje na przestrzeni lat, jak robi się to dzisiaj i dlaczego czasami coś się nie udaje mimo pozornie perfekcyjnych założeń. Postaramy się zrozumieć kiedy architektura aplikacji powinna być założona z góry, a kiedy “kiełkować” wraz z rozwojem aplikacji.

Marcin Galicki

Założyciel polskiej platformy finansowania społecznościowego Wspieram.to. Na co dzień wdraża strategie rozwoju oraz nadzoruje marketing i PR firmy. Absolwent Informatyki i Public Relations. Doświadczony marketing manager i organizator eventów kulturalnych i muzycznych. Wokalista w industrial metalowym projekcie muzycznym Cruentus. Zafascynowany kulturą współpracy, crowdsourcingiem oraz finansowaniem społecznościowym na świecie, postanowił zaszczepić go na polskiej ziemi. Fan mocnej muzyki, nowych technologii i ciekawych zjawisk w social mediach i kontrowersyjnej reklamy. "It's better to be a pirate than join the navy”


TEMAT: Wspieram.to


SPARKcamp #9

28 kwiecień 2016

Michał Smereczyński

MVP Microsoft Azure, Założyciel i animator Polskiej Grupy Użytkowników Microsoft Azure. Przedsiębiorca – ekspert i konsultant w dziedzinie adaptacji i wdrożeń platformy Microsoft Azure. Ewangelista otwartego oprogramowania i interoperacyjności. Społeczny aktywista i współzałożyciel Fundacji Aegis. Prywatnie wieczny student, pasjonat i geek. Bloger: PL , EN


TEMAT: "Chmura publiczna to kwestia skali i modelu rozwiązań IT, a nie tylko model sprzedaży."

Kilka słów i slajdów o tym, że "mała chmura" nie jest chmurą w ogóle, a także kilka słów o skali i o rozwiązaniach technologicznych najbardziej rozległej chmury publicznej - Microsoft Azure. Będzie też kilka informacji, których nie da się znaleźć w dokumentacji...

Maciej Budzich

Autor bloga o mediach, marketingu i internecie – mediafun.pl. Pasjonat, obserwator i komentator nowych mediów, niestandardowych działań reklamowych i wszystkiego co jest związane z nowymi technologiami i ich zastosowaniem w budowaniu marki, wizerunku, promocji firmy i przedsiębiorczością. Przygląda się kampaniom reklamowym, działaniom public relations, mniej lub bardziej udanym akcjom wirusowym, tropi nieetyczny marketing „szemrany”, wykorzystuje i testuje większość dostępnych narzędzi społecznościowych. Nadal nie wie czy reklama kłamie.

TEMAT: Digital Influencer - jak znaleźć, zweryfikować i współpracować z liderami opinii.

Bloger, vloger, youtuber, twitterowicz, viner, snapchater? Nie jest ważne z jakich narzędzi i z jakich serwisów korzystają wpływowe osoby w internecie. Istotna jest umiejętność dotarcia do nich, oraz współpraca, która pomoże nam w promocji naszej marki, idei lub produktu.

Radosław Karpowicz

Miłośnik szerokopojętego tematu bezpieczeństwa, specjalizujący się w testach penetracyjnych aplikacji webowych. Autor publikacji na temat błędów w systemie aktualizacji programów na platformie Mac OS X, o którym napisały m.in. The Next Web oraz Ars Technica. W wolnych chwilach prowadzi szkolenia z ochrony oraz atakowania webaplikacji. Zwycięzca nagrody Bug Bounty za odkrycie błędu bezpieczeństwa w aplikacji od Facebooka.


TEMAT: Z życia pentestera.

W dobie Internetu o bezpieczeństwie czyta każdy ale czy każdy wie jak wygląda praca osoby, która zajmuje się tym profesjonalnie? Opowiem o tym jak wygląda zawód pentestera, jakie krytyczne błędy możemy zlokalizować w aplikacjach oraz czym mogą one skutkować. Od momentu wyceny projektu, poprzez realizację testów do przygotowania raportu. Będzie technicznie i ciekawie.

Mikołaj Winkiel

Chief Evangelist w Brand24. Profesjonalnie i hobbystycznie zajmuje się marketingiem, Internetem i mediami społecznościowymi, starając połączyć te tematy w jedność. Pracując w dużej agencji nauczył się czym jest marketing internetowy, a pracując w mniejszej agencji, dowiedział się jak go robić skutecznie i sprawnie. Był social media managerem, content managerem, analitykiem i sprzedawcą. Ciągle wykorzystuje zdobyte doświadczenie, szkoląc z monitoringu Internetu podczas licznych prelekcji na m.in.: Marketing Day, Pipeline Summit, Forum Inboud Marketing, Kongresie Praktyków biznesu czy Kongresie Business Inteligence. Jest współautorem Biblii E-Biznesu i innych, licznych publikacji, wielokrotnie wykładał na SWPS, UW czy innych uczelniach. Od 2016 roku prowadzi warsztaty na WH AGH w Krakowie. Od 2011 roku w Brand24 zajmuje się obsługą kluczowych klientów, marketingiem i „ewangelizacją” branży reklamowej.


TEMAT: "Po co CI monitoring?"

Wiele osób zastanawia się dlaczego powinno korzystać z monitoringu. Pokażę po co, pokażę jak, pokażę dlaczego. Insighty, social sales i case study.

SPARKcamp #8

25 luty 2016

Piotr Gackowski

Tester-wikipedysta. Szkolił i zarządzał testerami na trzech kontynentach. Od 2008 roku pracował m.in. w projektach dla Adobe, Nokii oraz innych producentów oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Obecnie pracuje w Wikii – platformie mającej ponad 135 milionów odwiedzin miesięcznie. Prywatnie administrator polskiej Wikipedii.


TEMAT: Testy automatyczne Selenium - sposób na obronę przed smokami.

Testy integracyjne stworzone w kombinacji Java+Selenium+Jenkins z punktu widzenia dwóch lat projektu. Gdzie nam pomogły, przed czym nas ustrzegły, gdzie przysporzyły nam pracy. Jakie były nasze błędy. Jak wpłynęły na liczbę defektów i ich priorytety. Dlaczego stworzenie każdego nowego testu było jak wejście do ciemnej jaskini i rozpalenie ogniska. Dlaczego dookoła was są smoki i dlaczego testy was przed nimi chronią.

Kamil Kozieł

Założyciel IT School i PrezART, dyrektor zarządzający w Stand-Up Polska i partner w ORA-600. Trener z ponad 10-letnim doświadczeniem, skuteczny menedżer i wysoko oceniany mówca. Ortodoksyjny zwolennik kreatywności w sztuce prezentacji, w której korzysta z technik stosowanych przez aktorów, stand-uperów oraz designerów. Wykładał na studiach podyplomowych prowadzonych przez SGH w Warszawie, WSB i UE w Poznaniu. Pracował dla ponad 700 Klientów, których, jak twierdzi, kocha nad życie. Sporo zawdzięcza takim firmom jak: Unilever, Carlsberg i Man. Przygotowywał do wystąpień kadrę zarządzającą (Coca-Cola, Abbvie, Eurocash), mówców (Grzegorz Turniak) i setki osób pojawiających się na jego wykładach. Regularnie występuje na branżowych konferencjach – ostatnio można go było spotkać na TEDx Toruń, Festiwalu Inspiracji czy InfoShare w roli prelegenta i konferansjera. Najmłodszy członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców.

TEMAT: Alchemia Prezentacji

Dobra prezentacja, niczym dobry spektakl teatralny, dociera do odbiorcy na czterech poziomach. W kolejności od najważniejszego do pomijalnego są to: przekaz, narracja, warsztat sceniczny oraz oprawa. Analizując większość konferencyjnych wystąpień, uczelnianych prezentacji lub korporacyjnych spotkań, można odnieść wrażenie, że ta hierarchia jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Prelegentom zamiast niej wręcza się czterolistną koniczynę i liścik: „Wrzuć wszystko na slajdy, a potem jakoś to będzie!”. W głowach widzów rodzą się pytania. Kto go wpuścił na scenę? Kiedy będzie przerwa? Czy aby na pewno wyłączyłem piekarnik? Takich pytań nie zadaje sobie widownia na konferencjach TED. Występujący tam prelegenci wiedzą jak skupić na sobie całą uwagę. Podczas przygotowań korzystają ze wskazówek pisarzy, aktorów, komików i grafików. Jakie to wskazówki? Jak możesz ich użyć we własnych wystąpieniach? Co Abelard Giza powiedział mi na temat jego warsztatu? O tym wszystkim opowiem podczas wykładu Alchemia prezentacji.

Kamil Stawiarski

Uznany ekspert w technologii Oracle, specjalizujący się w bazie danych i produktach engineered systems jak np. Exadata. Jeden z najmłodszych na świecie posiadaczy certyfikatu Oracle Certified Master. Jedyny w Polsce i jeden z ok. 250 na świecie specjalistów, którym przyznano nagrodę Oracle ACE w kategorii "Database Management & Performance". Realizował projekty dla firm z sektora publicznego i prywatnego, zarówno dla partnerów jak i klientów końcowych. Wspólnie z Oracle Partner Academy prowadził konsultacje eksperckie i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, optymalizacji i migracji baz danych dla wielu partnerów w Polsce i za granicą


TEMAT: "Oracle Hacking Session" czyli zagrożenia w czasach konsolidacji

W czasach, w których „chmura” częściej kojarzy się z usługą IT niż ze zjawiskiem atmosferycznym, warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie środowiska ze sobą konsolidujemy i jak może to wpłynąć na szeroko pojęte bezpieczeństwo naszej infrastruktury.

Rok 2015

SPARKcamp #7

3 grudnia 2015

Andrzej Łukaszewski

nAndy dołączył do Wikia jako Junior Web Developer krótko po ukończeniu studiów na Politechnice Poznańskiej. Zaczynał od PHP, HTML i CSS, aby w końcu spróbować sił w mobile web i projekcie napisanym przede wszystkim w JavaScript. Po krótkich romansach z Javą i Pythonem wrócił do JavaScriptu w zespole Ad Engineering, gdzie kontynuuje swój rozwój jako full-stack developer i lider techniczny. W wolnych chwilach biega, jeździ na rowerze oraz czyta książki: techniczne, fantastykę, czy też takie o maratonach ;)


TEMAT: Being data-driven.

Co to znaczy być data-driven? Czy można podejmować decyzję o rozwoju produktu nie mając doświadczenia? Jak w Wikia zbieramy dane o naszych użytkownikach? W jaki sposób je wykorzystujemy? Mam nadzieję, że po mojej prezentacji sami będziecie mogli odpowiedzieć na te pytania.

Aneta Balwierz-Michalska

Europejski Rzecznik Patentowy. Posiada uprawnienia do występowania przed OHIM (Office for Harmonization in the Internal Market – Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) i EPO (Europejski Urząd Patentowy). Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – studia podyplomowe z zakresu prawa własności przemysłowej. Zagadnieniami prawa własności przemysłowej zajmuje się od ponad 20 lat. Rzecznik patentowy od ponad 16 lat. Od 2004 roku właścicielka Kancelarii Patentowej Aneta Balwierz-Michalska (www.balwierz.pl) w Koszalinie. Obecnie V-ce dziekan Okręgu Zachodniopomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Członek Północnej Izby Gospodarczej. Tradycje zawodowe związane z prawem własności przemysłowej sięgają w jej rodzinie roku 1977, a Kancelaria Patentowa Aneta Balwierz-Michalska jest kontynuacją kancelarii patentowej założonej przez ojca – Ryszarda Balwierza.


TEMAT: Ochrona praw własności przemysłowej w IT

Prawne aspekty związane z ochroną logo firmy (znaków firmowych), tryby i zasady uzyskiwania ochrony znaków firmowych i towarowych. Możliwość kolizji zarejestrowanej domeny internetowej i chronionego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego. Informacje z zakresu ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych. Podstawowe informacje z zakresu możliwości ochrony programów komputerowych na mocy prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej.

Michał Jasiński

Od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem graficznym, specjalizując się w projektowaniu serwisów internetowych, interfejsów aplikacji mobilnych czy gier. Właściciel studia graficznego Deepline ze Szczecina. Wykonuje projekty dla firm z Polski, Szwecji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.


TEMAT: Material design ..czy to ma sens?

Material Design - przedstawiony ponad rok temu przez Google zbiór zasad i przepisów pozwalających przygotować projekt aplikacji pod najnowszą wersję Androida. Okazuje się, że ma do zaoferowania znacznie więcej i czerpać z nich mogą również projektanci webowi, artyści tworzący identyfikację wizualną czy ikony. Czy nakreślona przez Google wizja jest atrakcyjna? Czy warto porzucić swobodę kreacji? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w czasie prelekcji.

SPARKcamp #6

29 października 2015

Tomasz Juchniewicz

Związany z branżą IT od 12 lat. Zajmował się podpisem elektronicznym, ubezpieczeniami i wymagającą współpracą z polskim sektorem publicznym. Wyznawca technologii Java. Aktualnie w trakcie zmian zawodowych. Prywatnie miłośnik roweru i polskich plaż.


TEMAT: Connected Car – "Everything that can be connected will be connected." T.H.

Rafał Malujda

Radca prawny, LL.M. (Rostock), www.malujda.pl , członek zarządu Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie, obsługuje duże i małe firmy IT w dużych i małych projektach, w kraju i za granicą. Z definicji open-sourcowiec, członek grupy prawników licencyjnych FSFE Software Freedom Task Force, "na dniach" ukażą się jego videocasty wyprodukowane dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o nowych wyzwaniach prawnych e-commerce i eksporcie usług w ramach Szkoły dla Eksportera Enterprise Europe Network.


TEMAT: E-commerce. XaaS. Eksport. #Musisz. - ale jak (?!)

Działalność w e-commerce może mieć od startu globalny charakter, warto się do tego przygotować od strony prawnej, niezależnie czy chcemy świadczyć usługi z terytorium RP, czy otworzymy spółkę w USA, UK czy gdziekolwiek indziej na świecie.

Daniel Czapiewski

Praktyk i niepoprawny optymista (za każdym razem wierzy w powodzenie swoich projektów tak samo mocno jak za pierwszym razem). Od blisko 4 lat managing director agencji STETTINER ID&STORY. Ekspert w dziedzinie marketingu oraz szerokopojętego rynku aplikacji mobilnych. Swoje doświadczenie zdobywał realizując projekty komercyjne dla takich marek jak Bayer, Toyota, Bloomingdales, Paramount, Carlsberg, Camel, Danone, Hortex, Aviko, IAI, TomTom, MTV, JVC, i innych. Absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu - MBA Executive. Współtwórca wielu popularnych aplikacji mobilnych - m. in. Diet Watch, Diana Photo, Spec Ops, Time Zones. Miłośnik nowych technologii, sportu (squash, karting, żagle) oraz wielki fan motoryzacji. Prywatnie mąż Oli i tata Maksa oraz Antka.


TEMAT: Diet Watch - najbardziej zaawansowany watch face na świecie!

Kilka słów o tym jak tworzyć dobre aplikacje dla urządzeń Android Wear.

SPARKcamp #5

26 maja 2015

Jakub Naliwajek

Jakub od roku pracuje jako programista i czołowy sceptyk w gdańskiej siedzibie Netguru . Preferuje proste rozwiązania bez zbędnych fajerwerków - zarówno w programowaniu, jak i w grach planszowych. Lubi trzymać oczy szeroko otwarte, szczególnie na rozwiązania spoza świata Ruby'ego.


TEMAT: Defining DSL using Ruby.

Krzysztof Kuczkowski

Od 9 lat zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Twórca marki Kreatik. Inżynier z kreatywnym zacięciem. W firmie odpowiada za prowadzenie projektów oraz rozwój. Na co dzień stara się być na bieżąco w trendach oraz technologiach internetowych i chętnie wdraża te rozwiązania w realizowanych projektach. W wolnym czasie trenuje crossfit i startuje w biegach ekstremalnych.


TEMAT: Trendy w web designie, czyli jak będzie zmieniał się wygląd Internetu w najbliższych latach.

Wojciech Czarnowski

Wojtek jest koszalińskim programistą od ponad 20 lat. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych napisał Korridę, edytor tekstu ze słownikiem do korekty i dzielenia wyrazów. Napisał program dla szafy grającej. Pracował przy programie do kosztorysowania Rodos jako menedżer produktu. Kilka lat temu przeszedł na Jasną Stronę Mocy, rozwija firmę Jatar i pisze programy na komputery z jabłuszkiem, czasem też aplikacje na iTelefony. Stworzył przyjazny środowisku meneżer plików projektów - Beanflows. Wojtek właśnie wrócił z kontraktu w Londynie, ale chyba nie na długo, bo coś go ciągnie do Kalifornii...


TEMAT: C-3PO zgłoś się! Rzecz o interakcji człowiek-komputer, z angielska Human-Cyborg Relations.

Mateusz Roszczak

.NET Developer


TEMAT: Antywzorce w zarządzaniu projektem IT.

Ile projektów IT kończy się niepowodzeniem zawsze z tych samych przyczyn? Ile z nich żyje własnym życiem wbrew założonym wymaganiom i budżetem klienta? Co jest przyczyną niezgody managera z programistą? Zidentyfikujmy powtarzające się antywzorce! Nie popełniajmy błędów, które ktoś kiedyś już popełnił! Nazwijmy problemy po imieniu i rozwiążmy je jak na profesjonalistów przystało!

Maciej Mroziński

Blisko 5 lat programista PHP w Poznaniu. Na początku tworzył i wdrażał system do elektronicznego obiegu dokumentów V-Desk w firmie PrimeSoft Polska. Od półtora roku pracuje w Kinguin Poland na stanowisku Senior Developera. Członek zespołu optymalizacyjnego, odpowiedzialny za tuning zapytań bazodanowych oraz kodu aplikacji. W pracy lubi wiedzieć gdzie marnotrawiony jest każdy ułamek sekundy pracy serwerów oraz jak można ten problem rozwiązać. Popołudniami opiekun dwóch niesfornych, rocznych kocurków.


TEMAT: Poskromić bestię, czyli optymalizacja Magento dla platformy Kinguin.

SPARKcamp #4

19 marca 2015

Jędrzej Jusza

Programista technologii mobilnych z dwuletnim doświadczeniem zawodowym, specjalizujący się w platformach Windows 8.x/Windows Phone. Po okresie pracy jako wolny strzelec i podwykonawca koszalińskiego Koprinu trafił do REC Global, gdzie obecnie dzielnie walczy z technologiami hybrydowymi. Miłośnik klasycznego rocka, science fiction i dobrego piwa.


TEMAT: Mobilne Aplikacje Hybrydowe : Cel Uświęca Półśrodki

Maciej Raczkowski

Od ponad 10 lat pomaga firmom sprzedającym w internecie zwiększać zyski. Przedsiębiorca, manager projektu i developer. Z pasją zgłębia meandry analityki internetowej i szuka jej zastosowania w decyzjach biznesowych. W ramach wolnego czasu wraz z narzeczoną prowadzi portal ilewazy.pl Pożeracz książek, zapalony entuzjasta świadomego samorozwoju.


TEMAT: Krok 1: Marchewka w dłoń, Krok 2: Zdjęcie do internetu, Krok 3: Profit - o znajdowaniu swojej niszy na przykładzie www.ilewazy.pl

Historia blisko 6 lat doświadczeń z prowadzenia oryginalnego projektu internetowego - od dziwnego pomysłu do 1mln wizyt miesięcznie. Opowieść o dobrych i o złych decyzjach wpływających na rozwój projektu, o wytrwałości, potencjale, satysfakcji z pomagania i o pieniądzach. Jak budować społeczność, jak nie dać się rutynie, jak maksymalizować efekt przy ograniczeniach czasowych? Dlaczego kluczowe jest działanie a nie mówienie o nim i co z tym wszystkim wspólnego mają trzymane w dłoniach marchewki?

Maciej Czernicki

Specjalista do spraw marketingu obiektów turystycznych oraz licencjonowany operator bezzałogowych statków powietrznych. Absolwent wydziału Ekonomii i Zarządzania na Politechnice Koszalińskiej. Prowadzi firmę Sky Drone, która zajmuje się profesjonalnym filmowaniem oraz fotografią z powietrza. Były zawodnik i instruktor kitesurfingu.


TEMAT: Drony jako bezzałogowe statki powietrzne i ich zastosowanie w biznesie

Łukasz Ostaniewicz

Koordynator Projektów i Scrum Master w Goyello. Doświadczony programista, z trójmiejskim rynkiem IT związany od 9 lat. Entuzjasta zwinnych metodyk wytwarzania oprogramowania. Prywatnie ojciec dwóch synów. Miłośnik snowboardu. W okresie letnim spotkać go można w okolicach Rewy, gdzie stawia pierwsze kroki w kiteserfingu.


TEMAT: Czy w dużym projekcie można być Agile? – business case SKOK Ubezpieczenia

Zastanawiasz się jak efektywnie organizować pracę zespołu developerskiego? Nasz ekspert zaprezentuje jak to robimy w Goyello, na przykładzie projektu SKOK Ubezpieczenia Zdrowotne. Możesz liczyć na praktyczną dawkę wiedzy o Agile! Przedstawimy również sposoby na rozwiązanie problemów, z którymi mogą spotkać się zespoły developerskie pracujące w oparciu o Scrum. W prezentacji nie zabraknie też informacji o praktykach gwarantujących wysoką jakość kodu, o sposobach estymowania zadań czy też o tym, w jaki sposób developer może wpływać na przyjęty przez zespół proces wytwarzania oprogramowania.

SPARKcamp #3

29 stycznia 2015

Peter Horsten

Co-founder/managing director of Goyello, goyello.com, will share his experience and observations to offer a framework that enables you to translate business needs into successful business enabling solutions.


TEMAT: Are you aware of the gap?

Organizations rely on IT for business-critical content, collaboration and process management. Meanwhile IT departments and/or providers seem not aware how critical their services are for the organization. At least this is what the business side claims. This misunderstanding is the gap in between business and IT that has to be bridged to make organizations succeed. It is critical to define the governance of service delivery, end-to-end, from the identification of a business need to the development, deployment, and maintenance of a service.

Agata Turek

Absolwentka wydziału Prawa na Uniwersytecie Szczecińskim. Pewnego dnia postanowiła zakończyć przygodę z kodeksami i wyjechała do Poznania, gdzie została zarażona kulturą startupową i od tej pory jej życie nie było już takie samo :) Postanowiła przenieść swoje umiejętności na grunt seed i venture, aby wiedzą i doświadczeniem wspierać młodych przedsiębiorców w drodze do ich sukcesu.


TEMAT: Startup - od czego zacząć i jak pozyskać inwestora dla swojego startupu?

Marzena Zasińska-Igła

Absolwentka filologii angielskiej, tłumaczka tekstów technicznych i biznesowych. Od 2004 miłośniczka Linuksa. Aktywnie wspomaga integrację i rozwój branży IT w Szczecinie, szczególnie w ramach spotkań Netcamp, Geek Girls Carrots oraz Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie. Na co dzień jako Koordynatorka ds. Wsparcia Firm przykłada się z całych sił do tworzenia szczecińskiej Doliny Krzemowej w Technoparku Pomerania.


TEMAT: Personal branding jako sposób na marketing.

Jan Filipowiak

Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Doświadczenie zdobywał w polskich i szkockich agencjach reklamowych. Od 8 lat kieruje zespołami projektowymi aplikacji webowych i mobilnych, od 6 w ramach własnej firmy Pixel Legend dostarcza rozwiązania ICT dla firm brytyjskich i amerykańskich oparte o webowe systemy zarządzania treścią, aplikacje mobilne i elementy ze świata gier. Projektował m.in. dla koncernu Mercedes-Benz, Unity Line, Toyota. Jego najnowszy projekt Pastguide jako jedyny polski kandydat otrzymał dofinansowanie w ramach nowego instrumentu SME Komisji Europejskiej!
Prywatnie tata dwójki przedszkolaków, rysownik i animator.


TEMAT: Pastguide.com

Rok 2014

SPARKcamp #2

27 listopada 2014

Maciej Gibes

Programista Java z 9-cio letnim doświadczeniem komercyjnym. Pracował w korporacjach, w małych firmach jak i również na własnej działalności jako programista. Architekt, team leader, w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Berlinie. Zapalony żeglarz, budowlaniec amator, mąż i ojciec.


TEMAT: Samoorganizacja zespołu w metodologii Agile.

Piotr Gackowski

Tester - wikipedysta. W testowaniu od 2008. Pracował w projektach dla m. in. Adobe, Nokii oraz innych producentów telefonów. Szkolił oraz zarządzał testerami na trzech kontynentach. Od 2012 pracuje w zespole Wikia.com najpierw w Mobile, następnie w dziale reklam. Prywatnie administrator Polskiej Wikipedii oraz projektu Wikidata.


TEMAT: Scrum i Kanban okiem QA.

Czy można być (nie)szczęśliwym pracując w Scrumie? Czy zmienianie procesu co 3 miesiące to za często? Ile kolumn powinien mieć twój kanban board? Moje doświadczenia z pracy przez 2,5 roku w różnych projektach Wikia.com.

Szymon Jeż

Programuje komputery od 94 roku. Mając 11 lat samodzielnie stworzył swój pierwszy program. Dyplomowany inżynier informatyki. Od ośmiu lat tworzy oprogramowanie komercyjne. Przez ten czas pracował nad kilkunastoma projektami, od wysoce innowacyjnego komunikatora (CoViOb), przez portale informacyjne (80SEC.info, Ulero Koszalin) po systemy do monitorowania mediów społecznościowych (BrandON), automatycznego księgowania transakcji giełdowych (BuHa) oraz algorytmicznego handlu na giełdzie (SpreTra). Ma stąd szerokie doświadczenia w tworzeniu oprogramowania od koncepcji przez programowanie po wdrażanie i utrzymanie.


TEMAT: Zautomatyzowane systemy handlujące (algo trading) - studium przypadku tworzenia oprogramowania do giełdowego obrotu milionami.

Filip Pawczyński

Prowadzi firmę FP IT Management, która wyprodukowała i wprowadziła na rynek najszybsze w swojej klasie urządzenie do uwierzytelniania transakcji w sieci Bitcoin – Bi Fury USB ASIC Bitcoin Miner; do tej pory jest jedyną tego typu firmą w Polsce. Współpracuje ze wszystkimi szanowanymi producentami i projektantami układów i urządzeń wykorzystywanych w sieci Bitcoin. Jako jedyny Polak udzielał wywiadu do drukowanej wersji prestiżowego "Bitcoin Magazine". Jest założycielem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.


TEMAT: Bitcoin - pierwsza technologia Blockchain'owa.

Blockchain jako zdecentralizowane repozytorium danych funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 6 lat. Bitcoin jako kryptowaluta niesie ze sobą także inne możliwości na wykorzytanie tej rewolucyjnej technologi internetowej. Postaram się przybliżyć zbliżający się przełom ekonomiczno-informatyczny, który zmieni oblicze wartości, posiadania oraz handlu jaki znamy dziś.

SPARKcamp #1

28 października 2014

Piotr Górzyński

Programista Java/Python z 8-letnim doświadczeniem, głównie w rozwiązaniach serwerowych/backend. Obecnie członek zespołu DevOps kierujący rozwojem infrastruktury sieciowej. Na codzień mąż, ojciec i miłośnik Fajki.


TEMAT: Od 0 do 100 tys. użytkowników? Skalowalność i optymalizacja rozwiązań serwerowych.

Z jakimi problemami zmagają się programiści rozwiązań serwerowych obsługujących np. aplikacje mobilne? Czym właściwie jest skalowalność i jakie niesie za sobą koszty? Gdzie szukać sposobów na poprawę wydajności i ile można zyskać na optymalizacji po stronie serwera i klienta?

Mateusz Maksymiuk

Programista Java/JEE ze sporym doświadczeniem w bazach danych (głównie PostgreSQL). Swoją karierę IT zaczął jako informatyk już w 7-mej klasie szkoły podstawowej :) Na studiach zajął się Javą, a po ich ukończeniu zrobił z nudów wszystkie możliwe certyfikaty SUN z Javy (poza architektem). Współrealizował takie projekty, jak m.in. nieistniejący dziś Spoorle/Navatar.pl, CommerceGate.com, czy upadła już SentryWireless.com. Ponieważ praca dla kogoś zaczęła go nudzić – podejmował próby stworzenia czegoś własnego. 2-3 pierwsze pomysły skończyły się porażką, a 4-tym był TradeWatch.


TEMAT: BigData w E-commerce – TradeWatch.pl (czyli moja przygoda ze startupami).

Będzie to krótka historia o tym, jak z amatorskiego startupu udało się zdetronizować konkurencję i osiągnąć pozycję lidera w branży. Mateusz opowie m.in. o funkcjonalności usług, dużych bazach danych, optymalizacji PostgreSQL, czystym kodzie, programowaniu obiektowym, TTD, marketingu i paru innych rzeczach...

Maciej Czucha

Z wykształcenia i zainteresowania programista, dumny właściciel firmy oferującej rozwiązania e-komersowe (Webmerce by Goyello). Jednoczesna praca na stanowiskach: managera projektu, IT developera, a prywatnie bycie mężem, ojcem i instruktorem kitesurfingu, pokazało jak kompleksowym wyzwaniem jest realizowanie własnych pomysłów oraz jaką satysfakcję przynosi przemiana idei w sprawnie funkcjonujące biznesowe przedsięwzięcie. Wielki zwolennik metodologii Agile oraz zarządzania według koncepcji "Lean".


TEMAT: Mam pomysł - co dalej? Czyli pierwsze kroki w e-biznesie.

Michał Kujałowicz

W testach i zapewnieniu jakości oprogramowania od 2005 roku. Pracował m. in. w BenQ Siemens i Lufthansa Systems Poland. Zajmował się: testami manualnymi i automatycznymi, zarządzaniem testami i zespołem testowym, szkoleniami z testowania oprogramowania i konsultingiem testowym. Obecnie pracuje w firmie Spartez, będącej parterem firmy Atlassian. Jako Senior Quality Assistant współtworzy Atlassian JIRA, narzędzie wspierające zarządzanie projektami i defektami, używane przez dziesiątki tysięcy firm na całym świecie.


TEMAT: 1 x 10 - Rola QA Engineer w tworzeniu Atlassian JIRA

QA Engineer w Atlassianie. Tester? Nie! Quality Assurance Engineer? Nie! Poprawne tłumaczenie to Quality Assistance Engineer. Jaka jest rola Quality Assistance w tworzeniu JIRA? Jak wygląda proces w którym nową wersję dostarczamy do kilkudziesięciu tysięcy klientów co każde 2 tygodnie? Jak utrzymujemy jakość bez kilkudziesięcioosobowego działu Testów? Dlaczego Quality Assistant to przyszłość Testerów i jakie umiejętności muszę posiąść aby nim zostać? Odpowiedzi w prezentacji.


ZŁOTY SPONSOR

Za wsparcie w realizacji spotkań dziękujemy naszym sponsorom


SPONSOR


Partnerzy

Specjalne podziękowania za zaangażowanie, wsparcie merytoryczne i dobre rady.Współfinansowane ze środków UM Koszalin

Lokalizacja - Minibrowar Kowal

Adres:

ul. Grunwaldzka 1A, 75-241 Koszalin

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas.

 

Zespół Stowarzyszenia SPARK

biuro@stowarzyszeniespark.pl

Ali Al-Saiedi

Prezes Stowarzyszenia

Piotr Jasieniecki

Wiceprezes Stowarzyszenia

Olga Śmierzewska

Natalia Witkowska

Patrycja Jarynkiewicz

Paweł Pogorzelski

Radosław Wojciechowski

Krzysztof BurzyńskiOrganizatorem SPARKcamp jest:

Stowarzyszenie SPARK

Na Skarpie 17, 75-343 Koszalin

tel. 514 845 695

www.stowarzyszeniespark.pl